fbpx

Nole na tronu Monte Karla!

Uspeo je Novak Đoković da razbije čini Rafaela Nadala. Španac je osam godina bio nepobediv u Monte Karlu, kao da je začarao Kneževinu, ali je prvi teniser sveta prekinuo apsolutnu vladavinu velikog rivala i slavio u finalu sa 2:0 (6:2, 7:6) posle sat i 53 minuta igre.

Srpski as je na spektakularan način rešio prvi set sa 6:2, dominirao terenom, diktirao tempo, Nadala kao da nije bilo. U drugom delu je viđena prava borba, dostojna teniskog klasika, za svaki gem, za svaki poen, Nadal je popravio igru, servirao za 1:1 u setovima, ali je pobednik odlučen u taj-brejku, koji je ubedljivo pripao Đokoviću (7:1)

Bio je ovo 34. duel Nadala i Novaka, pa su tako izjednačili rekord Pita Samprasa i Andrea Agasija. Novak je ovim trijumfom ne samo okončao Nadalovu vladavinu u Monte Karlu, nego i zabeležio tek treći trijumf nad Špancem na šljaci posle 15 odigranih, a 15. u ukupnom skoru, pa je sada 19:15 za Nadala. Takođe, srpskom asu još preostaje da osvoji trofej u Sinsinatiju, kako bi upotpunio kolekciju. Mada, i sada je jedini koji ima osam različitih Masters titula. Takođe, u istoriji "belog" sporta" će ime našeg tenisera ostati upisano, jer je jedini uspeo da zaustavi Nadala u Monaku pošto je ovaj prethodno nanizao 45 mečeva bez poraza.

Mada, nije sve počelo sjajno, jer je spektakl u finalu pokvarila kiša. Ali, pošto su se vratili na teren sa prinudne pauzu od 47. minuta usled pljuska sve je išlo na Novakovu vodenicu.

Prvi put posle sedam godina Nadal je izgubio prvi set u Monte Karlu. Novak je odigrao sprektakularno prvi set, skoro bez greške, imao je brejk šansu prilikom svakog servis gema petog tenisera sveta, što se Nadalu ne dešava često. Nadal se prvi našao u neprilici, već u drugom gemu. Ipak, i pored toga niko nije mogao ni slutiti da će prvi teniser sveta posle 35 minuta voditi sa 5:0. Nije najbolje bekhend služio Novaka na početku, ali mu je baš "hiruški" precizna bekhend paralela koja je pala na liniju donela brejk za 2:0. Pokušao je Nadal da uzvrati, ali je Novak lagano potvrdio brejk za 3:0. Zatim je vezao još dva gema za spektakularnih 5:0. Bio je na pragu osvajanja seta sa "nulom". Ali, nikada ne smete da otpišete Nadala. U šestom gemu je Novak imao čak pet set šansi, Nadal je odličnim servisom uspeo da se spasi svaki put i posle 35 minuta osvoji prvi gem za 5:1. Pošto je "preživeo", odnosno izbegao da izgubi set sa "nulom" od velikog rivala, Nadalu je to dalo krila, ali mu je malo i pomogao Novak, usled nedostatka koncentracije. Napravio je Španac brejk za 5:2. Srpski as je do šeste i sedme set lopte stigao u narednom gemu, a iskoristio je u osmom gemu posle duple servis greške Nadala.

Nadal u drugom delu nije ličio na tenisera iz prvog seta. Mnogo bolje se kretao, odlično servirao i manje grešio. Pri rezultatu 2:2 usledila je manja kriza srpskog as, što je Nadal znao da iskoristi, pa je napravio prvi brejk u meču i poveo sa 3:2, a potom i 4:2. Na sreću, brzo se Novak konsolidovao. Napravio je "ribrejk" u osmom gemu za 4:4, a zatim poveo na svoj servis 5:4. Ipak, Nadal je uspeo da stigne do egala od 5:5. Potom su usledila dva brejk na obe strane, pa je pobednik seta odlučen u taj brejku. Novak je pokazao zašto je najbolji na svetu. Dok je Španac nizao greške, Srbin je nizao poene i na kraju dobio taj-brejk sa ubedljivih 7:1, a meč sa 2:0 posle sat i 53 minuta igre.

Trijumfom u Monaku Novak je zaradio 400 poena, jer je prošle godine poražen u finalu, a pripao mu je i ček na nešto više od 500.000 evra.

Inače, duel dva velika tenisera posmatrao je i Austrijanac Feliks Baumgardner, koji se skočio iz svemira, a u tenisu je uživao u društvu Tomija Hasa.